Noc Muzeów

muzeumNoc Muzeów w 2014 roku odbywa się w nocy z 17/18 maja. Jest to święto ruchome, odbywające się w nocy z sobotę na niedzielę, w okolicach 18 maja. Wyjątkiem jest tutaj Kraków, gdzie impreza ta odbywa się w nocy z piątku na sobotę.

Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych inicjatyw kulturalnych na całym świecie. 18 maja obchodzimy Europejski i Międzynarodowy Dzień Muzeów, jednak całość obchodów skupia się przede wszystkim na nowym pomyśle, który zyskał ogromną popularność, czyli właśnie na Nocy Muzeów. Po raz pierwszy obchody odbyły się w 1997 roku w Berlinie i bardzo szybko przeniosły się także do innych miast. Do Polski impreza ta zawitała w 2003 roku, a pierwszym miastem który uczestniczył w obchodach był Poznań. Dzisiaj w akcji uczestniczy ponad 100 polskich miast.

Dzień ten to czas w którym tysiące muzeów z całego świata dostępne są dla zwiedzających za darmo, bądź za przysłowiową złotówkę. Akcja ta ma na celu przybliżyć mieszkańcom instytucję kulturalną, którą z reguły omijają i nie zwracają na nią uwagi podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków. To także doskonała okazja aby przybliżyć mieszkańcom kulturę i tradycję danego regionu. Obecnie Noc Muzeów to nie tylko wizytacje w muzeach, ale także dyskusje kulturalne czy też zorganizowane pokazy. W niektórych miastach europejskich nabywcy biletów na tę akcję mogą także korzystać z darmowego transportu miejskiego (np. w Krakowie). Jest to więc bardzo dobrze zorganizowane i ciągle rozwijające się święto, które każdego roku przyciąga coraz więcej uczestników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.