Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski

polskaflagaŚwięto Flagi RP obchodzimy 2 maja. Nie jest to wbrew pozorom dzień wolny od pracy.

Jest to jedne z nowszych świąt krajowych, powstało bowiem w 2004 roku i już na dobre zadomowiło się w naszych kalendarzach. W pewnym stopniu jest uzupełnieniem luki między 1 maja (Święto Pracy) i 3 Maja (Święto Konstytucji), wchodzi więc w skład tzw. długiego weekendu majowego. Dodatkowo tego dnia obchodzimy także Dzień Polonii. Niestety nie jest to dzień wolny od pracy, choć część zakładów decyduje się ten dzień odrabiać w innym terminie.

Ideą tego święta jest ukazywanie pozytywnych i patriotycznych postaw, a także przybliżanie zwłaszcza młodym ludziom historii ojczyzny w której mieszkają. Tego dnia organizowane są różne marsze, przedstawienia, a także inne imprezy rangi państwowej, których patronat obejmuje Prezydent RP. Charakterystycznymi symbolami tego dnia są oczywiście wywieszone flagi oraz kokardy narodowe. Co ciekawe początkowo te święto miało być Dniem Orła Białego, ale ostatecznie ten pomysł odrzucono i w 2004 roku uchwalono Dzień Flagi RP.

2 Komentarze

  1. Nareszcie nasze barwy,nasza flaga biało-czerwona ma swoje święto!Wprawdzie to tylko Dzień Flagi,ale dla mnie -i mam nadzieję ,że dla wszystkich Polaków-to ważne Święto,nawet jeżeli niektórzy jeszcze tego święta nie rozumieją.W 2004 roku ,wraz z ustanowienie Dnia Flagi, zmieniono treść Ustawy o godle,na mocy której każdy może eksponować barwy narodowe bez ograniczeń.Zniesiono tym samym kary za wywieszanie flag poza określonymi /przez władzę /dniami-jednym słowem flaga polska wróciła do Polaków.Flaga jest bezpartyjna,łączy Polaków ponad podziałami,łącząc daje siłę we wspólnym działaniu.Wykorzystajmy to i eksponujmy nasze flagi jak najczęściej,ale z należnym szacunkiem.Zaniedbana, pomięta i oplątana flaga jest niedopuszczalna-to karykatura naszego symbolu i trzeba z tym walczyć.Mam tzw.DOBRĄ FLAGĘ ,która nie oplątuje się i zawsze dobrze wygląda.Wywieszam flagę jak najczęściej,czasami zostawiam na długo po świętach. YouTube i Pogotowie Flagowe pokazują filmy jak DOBRA FLAGA pracuje w różnych warunkach.Flaga na maszt,POLACY!

  2. Wkrótce 2 maja-DZIEŃ FLAGI!
    Chcę dodać,że o flagę w barwach biało-czerwonych musimy dbać,aby była czysta,nieoplątana,bo to przecież nasz symbol-świadectwo istnienia naszej Ojczyzny.Ja mam tzw.DOBRĄ FLAGĘ,która nie oplątuje się i zachowuje prostokątny,falujący kształt w każdych warunkach-to prawdziwy symbol wolnej,silnej,dobrze zorganizowanej Polski,do której dążą Polacy.Dobrą Flagę można zobaczyć jak powiewa na filmie . Wkrótce następny Dzień Flagi RP.Jest znakomita okazja,aby pokazać ilu nas jest ,przez porządną ekspozycję naszych barw narodowych.Flaga na maszt,Polacy!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.