Dzień Sybiraka

sybirakŚwiatowy Dzień Sybiraka obchodzimy 17 września.

Data tego święta nie jest przypadkowa i pokrywa się z bardzo ważną datą historyczną – 17 września 1939 roku, kiedy to podczas drugiej wojny światowej ZSRR napadł na Polskę.

Dzień Sybiraka organizowany jest od 1991 roku ku czci ofiar i osób zesłanych na Syberię. Jest to czas na zadumę i refleksję nad wydarzeniami sprzed kilkudziesięciu lat, ale także lekcja historii dla osób najmłodszych, które bardzo często mają słabą wiedzę na temat historii. Dlatego też oprócz spotkań Sybiraków organizowane są też różne akcje, zebrania podczas których osoby żyjące i pamiętające dokładnie te czasy opowiadają historię osobom młodszym.

Komentarze

  1. Światowy Dzień Sybiraka, Rondo Sybiraków, Ulica Sybiraków, szkoły imieniem Sybiraków, itp. Jedno wielkie huuura ku czci tych którzy tam w najstraszliwszej niewoli cierpieli i masowo umierali całymi rodzinami. A jednak rzeczywistość jest zupełnie odmienna. Bowiem w sowieckim łagrze masowej zagłady u progu swojego życia doznałem dożywotniej utraty zdrowia w wielu jego wymiarach. Lecz gdy złożyłem wniosek o zadośćuczynienie za utracone w niewoli zdrowie w 1998 roku, od tamtej chwili mam przeciwko sobie III RP w wielu jej konstytucyjnych organach państwa, łącznie z Rzecznikiem Praw 0bywatelskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.