Noc Kupały

nockupalyNoc Kupały obchodzimy w nocy z 21 na 22 czerwca. Jest to jednocześnie najkrótsza noc w roku.

Jest to jedno z najbardziej tradycyjnych świąt słowiańskich i bałtyckich, przypadające w dniu kiedy mamy letnie przesilenie Słońca. Bardzo często mylone jest z Nocą Świętojańską (obchodzoną w nocy z 23 na 24 czerwca), a to dlatego że Noc Kupały była traktowana jako święto pogańskie, więc kościół katolicki stworzył własne obrzędy w wigilię (przeddzień) imienin św. Jana. Na Łotwie (23 i 24 czerwca) i Litwie (24 czerwca) dni te powiązane są z odzyskaniem niepodległości, dlatego są dniami wolnymi od pracy.

W różnych regionach naszego kraju możemy spotkać się z nieco innym nazewnictwem tego święta. Na południu kraju będziemy mówić o Sobótce, a na północy Polski o palinocce.

Głównym elementem obchodów jest ognisko, wokół którego odbywają się wszystkie ceremonie, głównie tańce i wróżby z ręki. Obchody te miały gwarantować witalność i urodzaj podczas nadchodzących żniw. Ogień pojawia się także podczas puszczania wianków z kwiatów ze świecami do rzeki, który według wierzeń jeśli został złapany przez kawalera to panna wyjdzie za mąż właśnie za tego, który odnalazł jej wianek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.