Noc Kupały

nockupalyNoc Kupały obchodzimy w nocy z 21 na 22 czerwca. Jest to jednocześnie najkrótsza noc w roku.

Jest to jedno z najbardziej tradycyjnych świąt słowiańskich i bałtyckich, przypadające w dniu kiedy mamy letnie przesilenie Słońca. Bardzo często mylone jest z Nocą Świętojańską (obchodzoną w nocy z 23 na 24 czerwca), a to dlatego że Noc Kupały była traktowana jako święto pogańskie, więc kościół katolicki stworzył własne obrzędy w wigilię (przeddzień) imienin św. Jana. Na Łotwie (23 i 24 czerwca) i Litwie (24 czerwca) dni te powiązane są z odzyskaniem niepodległości, dlatego są dniami wolnymi od pracy.

W różnych regionach naszego kraju możemy spotkać się z nieco innym nazewnictwem tego święta. Na południu kraju będziemy mówić o Sobótce, a na północy Polski o palinocce.

Głównym elementem obchodów jest ognisko, wokół którego odbywają się wszystkie ceremonie, głównie tańce i wróżby z ręki. Obchody te miały gwarantować witalność i urodzaj podczas nadchodzących żniw. Ogień pojawia się także podczas puszczania wianków z kwiatów ze świecami do rzeki, który według wierzeń jeśli został złapany przez kawalera to panna wyjdzie za mąż właśnie za tego, który odnalazł jej wianek. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.